V rámci péče o pleť a pokožku bychom neměli zapomínat na ochranu před slunečním zářením. Tuto péči je ovšem nutné praktikovat i v zimě. Říkáte si proč, když nesvítí tolik sluníčko? Proč je nutné používat krémy s SPF faktorem?
Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?
- UVA záření představuje 95 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Je silné, proniká skrz mraky, sklo a epidermis. Na rozdíl od UVB záření, které způsobuje sluneční spáleniny, UVA záření bolest nezpůsobuje, což neznamená, že není škodlivé. Právě naopak – proniká velmi hluboko do kůže a ovlivňuje buňky dermis (hlubší vrstva kůže). Je hlavní příčinou stárnutí pleti, poruch pigmentace a rozvoji rakoviny kůže.
- UVB záření tvoří až 5 % UV záření dopadající na zem. Na rozdíl od UVA je blokováno mraky a sklem, může však proniknout do epidermis. Je zodpovědné za opálení, ale i spálení pokožky, sluneční alergie a rakovinu kůže.
Co znamená to číslo za označením SPF?
Je to výše ochranného faktoru před UVB paprsky a znázorňuje dobu, jak dlouho dokáže opalovací krém chránit pokožku před zčervenáním a spálením. Abyste byli chráněni před UVA i UVB zářením je nutné používat krémy, které mají tzv. širokospektrální ochranu a poradí si tak s oběma typy záření. Takové krémy mají za SPF označení PA (Protection grade of UVA).
Konkrétní příklad: Řekněme, že vaší pleti trvá 20 minut, než se na sluníčku začne „pálit“. Pokud použijete přípravek s SPF15, měl by vás při pobytu na sluníčku chránit 15krát déle. Což by v tomto případě bylo zhruba 5 hodin. (SPF15 x 20 minut = 5 hodin).
Čím vyšší číslo, tím lepší ochrana?
Ano i ne. Na sluníčku sice můžete zůstat déle, než se spálíte, ale to pouze za předpokladu, že na sebe krém nanesete v dostatečném množství a jeho aplikaci budete pravidelně opakovat – ono si totiž hodně lidí na sebe namaže menší než potřebné množství, a to potom ochranný faktor 30 funguje spíš jako SPF 15. Mazání krémem byste měli obnovovat ideálně každé dvě hodiny. Hlavním důvodem je fotostabilita – doba, po kterou je krém schopný pokožku maximálně chránit. Každý filtr má svou životnost, která se po 2-3 hodinách začíná snižovat. Účinnost snižuje i pocení, otírání ručníkem a další mechanické tření. Vždy je proto nutné mazání obnovovat.
Chemické vs. minerální filtry
Chemické filtry pronikají do pokožky a UVB záření absorbují, pomocí chemické reakce ho mění na teplo. Než začnou spolehlivě působit, musí se dostatečně vstřebat, proto je nutné nanášet opalovací krém s chemickým filtrem alespoň 20 minut před opalováním. Chemické sluneční filtry mívají lehčí texturu, snadno se aplikují a nedělají bílé skvrny
Minerální filtry (oxid zinečnatý, oxid titaničitý) nepronikají do pokožky, zůstávají na povrchu a vytváří na ní ochrannou vrstvu, díky které se UVB záření odráží od kůže. Účinkují okamžitě po nanesení na pokožku a jsou ideální pro citlivější pleť, protože znamenají menší riziko podráždění.
Nejčastější dotazy a mýty
Když nesvítí sluníčko, tak proč se mám mazat opalovacím krémem?
UVA záření prostupuje i přes mraky, sklo, odráží se od sněhu, je zkrátka všude. Je třeba se před ním chránit, a to i když nesvítí sluníčko. Zabráníte tak předčasnému stárnutí pleti.
Kolik krému si mám aplikovat?
Je doporučována půlka čajové lžičky na tvář a krk.
Chrání minerální filtry i před UVA zářením?
Ano, minerální filtry (konkrétně oxid zinečnatý) ochrání jak před UVA, tak UVB zářením.
Můžu místo krému s SPF použít rostlinné oleje?
Ne. Neposkytují ochranu před UVA a UVB zářením.
Když použiju vysoký SPF faktor, tak se neopálím.
SPF neposkytuje 100% ochranu, tudíž se opálíte, ale pomaleji a zabráníte tím tak spálením kůže.
Používám dekorativní kosmetiku s SPF, to nestačí?
Ne, nestačí. Dekorativní kosmetikou nezajistíte dostatečnou vrstvu a tím plnohodnotnou ochranu.
Krátká rekapitulace
- Vybírejte přípravek na opalování se širokospektrální UVA-UVB ochranou
- Pokud máte světlou pleť a oči, sáhněte po vysoké či velmi vysoké ochraně (SPF 30–50+)
- I s vysokým SPF se opálíte, jen to bude pomaleji a zabráníte tak spálením kůže
- Chemické filtry pronikají do pokožky, nutnost aplikovat krém 20 minut před sluneční expozicí
- Minerální filtry nepronikají do pokožky, účinkují ihned, jsou vhodné i pro citlivou pleť
- Pleť je potřeba chránit i když nesvítí sluníčko, protože UVA záření proniká i přes mraky
- Nanášejte dostatečnou vrstvu krému a obnovujte ji každé dvě hodiny
Udělali jste si v opalovacích krémem a výši ochranného faktoru alespoň trochu jasno? Pokud ano, můžete se vrhnout na informovaný nákup správných přípravků.