aneb: Jak se vyhnout otokům, vráskám a kruhům pod očima
Hodiny strávené u počítače, prohýřená noc, grimasy, ale i choroby ledvin nebo jater. To vše se dá vyčíst z očního okolí. Kůže je tu totiž několikanásobně tenčí než jinde na obličeji, navíc snadno přijímá vodu. Chcete-li se do budoucna vyhnout otokům, vráskám a kruhům pod očima, věnujte této citlivé oblasti dostatečnou péči.
1.
S pravidelnou péčí začít již v 25 letech
Oční okolí potřebuje specifickou péči již od mládí. Začít bychom měli už od 25 let, kdy se začínají tvořit první mimické vrásky. Čím dříve začneme, tím lépe se nám podaří oddálit proces stárnutí, přičemž nutností je každodenní péče. Přípravky nanášejte 2x denně, ráno a večer, raději v malém množství. I v tomto případě platí, že méně je někdy více. A vyhněte se přímému kontaktu s očima.
2.
Nejít spát bez odlíčení
Důležité je zvyknout si hned od začátku na pravidelné, důkladné a zároveň šetrné odličování, neboť jedině pleť zbavená všech nečistot je schopna přijmout účinné látky, které se jí chystáme dodat prostřednictvím kosmetických přípravků určených speciálně pro oční okolí. Je velkou chybou, pokud chodíte spát neodlíčené. Pokožka kolem očí tak nemůže přes noc regenerovat, zbytečně se zatěžuje, nečistoty se mohou dostat do hlubších vrstev a tam napáchat velké škody.
3.
Oční krém nevnímat jako zbytečnost
Přípravky určené na oční okolí bývají dražší než ty na celý obličej a často se také prodávají v menším balení. Vyplatí se je kupovat, nebo stačí koupit si kvalitní krém na obličej? Přípravky určené k péči o pleť nejsou vhodné na citlivou pokožku kolem očí. Tady rozlišujeme krémy podle typu pleti (suchá, mastná, aknózní, kuperózní atd.), a ty mají jiné účinky než přípravky určené na oční okolí. Oční krémy mají speciální složení, aby nedráždily oči a zároveň dokázaly bojovat s vráskami, podporovaly hydrataci i mikrocirkulaci. Z tohoto důvodu bývají dražší než krémy na obličej. Tyto speciální krémy se používají ve velmi malém množství, proto na trhu většinou nalezneme oční krémy ve 30ml balení.
4.
Složení rozhoduje o účinnosti
Přípravky by měly obsahovat látky podporující hydrataci, jako je kyselina hyaluronová, vitamín C a E, kofein, skvělé jsou též peptidy. Jsou to našemu tělu vlastní bílkoviny, které se starají o regenerační pochody v kůži, proto se doporučují i pro citlivou pleť.
5.
Nevtírat, jen jemně vklepávat
A jaký je správný postup? Přípravek aplikujte na hřbet levé ruky (praváci), odkud následně odebírejte potřebné množství, které lehce vklepejte do pokožky kolem očí. Doporučujeme nanášet krém bříšky prstů, nejlépe prsteníčkem, který má jemnější motoriku. Ukazováček by vyvinul příliš velký tlak. Jde o to zbytečně kůži nevytahovat. A pokud vám zbyde trochu přípravku na ruce, naneste zbytek nad horní ret, kde je rovněž jemná kůže, která potřebuje specifickou péči.
6.
Pravidelně hydratovat
Nedostatečná hydratace způsobuje rychlejší vznik vrásek nejen okolo očí. Proto je nutné dodržovat pitný režim a používat přípravky, které pleť dobře hydratují, a tím vyživují a chrání. Také špatná cirkulace lymfy může být příčinou vzniku váčků pod očima. Proto doporučujeme preventivní lymfatické masáže obličeje a očního okolí, které rozproudí lymfu, odplaví toxiny a zároveň celkově zklidní mysl.
7.
Zrychlení mikrocirkulace zmírní kruhy pod očima
Tmavé kruhy pod očima jsou dané buď geneticky (pigmentací), nebo vznikají postupně s věkem, kdy dochází ke zpomalení mikrocirkulace. V tenkých kapilárách pod očima má krev tmavší odstín a pod tenkou kůží prosvítá. Ke zhoršení dochází například vlivem únavy, rovněž úbytek váhy způsobuje viditelné žilky. Dbejte také na dostatečný spánek, zdravý životní styl, omezte alkohol, zapomeňte na kouření, zvyšte příjem tekutin. Řešením pro již vzniklé kruhy pod očima jsou přípravky, které podporují zrychlení mikrocirkulačního oběhu pod očima.